õhk-õhk soojuspumbad
Õhk-õhk soojuspumbad
Õhk-õhk soojuspumbad koosnevad konstruktiivselt välisplokist ja mitmest siseplokist. Õhk-õhk soojuspumbad sobivad kõige paremini väikeste ja keskmiste pindade ning avatud planeeringuga majade kütmiseks. Sellised seadeldised sobivad nii uutele, kui ka vanadele majadele, korteritele, suvilatele, garaažidele, kontoriruumidele, kauplustele. Õhk-õhk soojuspumbad on tänu oma konstruktiivsetele iseärasustele universaalsed: külmal ajal kasutatakse neid ruumide kütmiseks, soojal ajal aga jahutamiseks. Taoliseid pumpaid on lihtne kasutada ning seda tüüpi soojuspumpade paigaldamiseks ja kasutamiseks ei pea puurima puurauke, tegelema kallihinnaliste ehitus- ja mullatöödega. Nendel põhinev küttesüsteem ei vaja kütteradiaatorite ja nende torustike paigaldamist. Meie kliimas on õhk-õhk soojuspumpaid otstarbekas kasutada minimaalsete soojuskadudega ruumide kütteks või ühenduses täiendavate soojusallikatega (ahju-, gaasiküte jt), eriti külmade ilmade korral. Üheks õhk-õhk soojuspumpade puuduseks on kuuma vee soojendamise võimaluse puudumine ja siseploki ventilaatori tööst tekitatav müra.
Kuidas valida õhk-õhk soojuspumpa?
Õhk-õhk soojuspumba põhilisteks karakteristikuteks on selle soojusvõimsus, soojustegur (СОР) ja agregaadi usaldusväärsus.
- Seadme soojusvõimsus hakkab sõltuma Teie ruumi eripärast: pindala, soojustuse kvaliteet, korruste arv, tubade arv, täiendavate soojusallikate olemasolu jne. Reeglina valitakse süsteemi võimsus välja väikese tagavaraga, et tagada mugav sisekliima isegi kõige pakastamatel talvepäevadel. Ei tasu valida liiga võimsat või liiga nõrka pumpa. Esimesel juhul läheb piisavalt kaua aega, mil investeering soojuspumpa end ära tasub. Väikese võimsuse korral aga ei ole võimalik soovitud tulemust ja mugavuse taset ruumis saavutada. Samuti hakkab pump pidevalt täiskoormusega töötamise korral kulutama energiat rohkem, kui peab, ja tööst kiiremini ära kuluma.
- Agregaadi soojustegurile (СОР) mõjub esmajärjekorras konstruktsiooni tüüp. Moorori inverteriga kompressori mudelid on kõige tõhusamad. Need on tänu muudetavale kiirusele võimelised säilitama ruumis etteantud temperatuuri ilma kompressori sisse-/väljalülituse tsüklita, mis vähendab energiatarbimist ja kulumit. Kaasaegsetes mudelites kasutatakse parima efektiivsuse saavutamiseks freooni, mis võimaldab võtta soojust välisõhust isegi kuni -25 kraadise temperatuuri korral. Lisaks on see külmaine ohutu inimese tervisele ja ümbritsevale keskkonnale.
- Olulist rolli mängib agregaatide vastupidavus, kuna see mõjutab seadmete tööiga ja tõhusust Eesti kliima tingimustes. Meie poolt müüdavad seadmed on esitletud soodsalt nii kohalikul, kui skandinaavia turul, kusjuures meie spetsialistid omavad suurt kogemust taoliste süsteemide paigaldamise, häälestamise ja teenindamise osas.
Õhk-õhk soojuspumba eelised:
- Seadme madal hind ja lihtne paigaldus teeb sellise lahenduse kõige odavamaks ja kiiremaks
- Võimaldab ruumi nii soojendada, kui jahutada
- Ei vaja hoone sees eraldi ruumi agregaatide paigaldamiseks
- Võimalus paigaldada see elamusse lisaks juba olemasolevale traditsioonilisele küttesüsteemile
- Mõned mudelid võimaldavad samaaegselt õhu soojendamise ja jahutamisega tänu sisseehitatud filtritele seda ka puhastada
- Lihtne kasutamiseks ja jõukohane juhtimiseks kõikidele pereliikmetele
- Kokkuhoid kütte arvelt kuni 60%
Õhk-õhk soojuspumba puudused:
- Puudub võimalus kuuma vee soojendamiseks
- Siseploki töö tekitab suurte õhuvoogude liikumist, mis keerutavd
ruumis üles tolmu, ning samuti tekitada täiendavat müra
- Seadme efektiivsus sõltub välisõhu temperatuurist. Selle süsteemi puhul läheb kõige külmematel perioodidel vaja täiendavaid soojusallikaid
- Enam tõhus kasutamiseks väikeste ja keskmiste pindadega ning hea soojusisolatsiooniga ja avatud planeeringuga majades.